NEJ sportovní událost a role ivančické školy: Sportovky pro slucháčky – to byla bomba!
Role ivančické školy:
Ivančická škola patřila od počátku sportovních her mezi nejlepší. Osvědčila se nejen jako dobrý organizátor, ale také její sportovci byli dobře připraveni a velice často se umísťovali na předních místech nejen jako jednotlivci, ale také v kolektivních sportech. Výborný byl stolní tenis i házená, později basketbal. Poněkud slabší byly výsledky v plavání, protože škola neměla podmínky pro plavecký trénink. Dobrých výsledků dosahovali chlapci v malé kopané. Někteří z nich se dostali i do reprezentačního výběru České republiky a reprezentovali na světovém turnaji ve slovenském Prešově. A také na tomto turnaji patřili mezi nejlepší hráče. I v kategorii reprezentace dospělých se často objevují bývalí absolventi ivančické školy. Výsledky v kolektivních sportech ovlivňoval výběr z malého počtu žáků.
1964, Ivančice
Úspěchy ivančických žáků:
Bratři Roman a Petr Kautovi - Největších úspěchů však dosahovali žáci v jednotlivých atletických disciplínách. Zvláště úspěšní byli bratři Kautovi. Petr vytvořil ve svých patnácti letech dosud nepřekonaný rekord her ve skoku vysokém. V roce 1981 překonal v Pardubicích laťku o výšce 178 cm. O dva roky později vytvořil na Mistrovství Evropy v Ludwigshafenu světový rekord výkonem 203 cm a stal se mistrem Evropy. Úspěšně závodil i v naší lize mezi slyšícími a byl prvním neslyšícím sportovcem, který získal titul „mistr sportu“.
Petr Kaut – 1983, světový rekord, NDR
Neméně úspěšný byl i jeho starší bratr Roman, který soutěžil ve skoku vysokém, dalekém a hlavně v běžeckých disciplínách. V běhu na 1 500m vytvořil také světový rekord neslyšících. V běhu na 800m není jeho výkon (2:04,2 min.) z roku 1979 dosud překonán. Na CSH získal celkem pět zlatých a jednu stříbrnou medaili. Závodil za atletické kluby Ivančice, Brno a reprezentoval Jihomoravský kraj na celorepublikových závodech. Mnoho úspěchů dosahoval také v přespolním běhu. V roce 1981 byl vyhlášen nejlepším sportovcem okresu Brno – venkov. Dnes pracuje jako aktivní funkcionář Českého svazu neslyšících sportovců a je předsedou komise lehké atletiky téhož svazu. Ve sportovním klubu Brno vykonává funkci místopředsedy a současně je předsedou volejbalového klubu. Jeho bratr Petr je předsedou atletického klubu Brno.
Petr Kaut
Radek Probošt - Je to velmi milý a sympatický člověk. Povídal si s námi o svém životě, vzpomínal na naši školu, učitele, vyprávěl o svých sportovních úspěších. Medailí má tolik, že je skladuje doma v krabicích a nemá vůbec přehled, kolik jich vlastně je. Prý to není důležité. Vede reprezentační mužstvo mužů ČR v kopané. Jak vidno, i po této stránce se bývalí žáci naší školy stále uplatňují. Radek Probošt reprezentoval ČR na olympiádách pro sluchově postižené. Z původních tří olympijských účastí byly nakonec pro nedostatek finančních prostředků jen dvě. Radek cestoval po světě jako aktivní sportovec a pokračuje v tom i nyní jako funkcionář.
Jiří Bělohlávek - Další z bývalých žáků školy – vykonává již delší dobu funkci předsedy Klubu neslyšících sportovců Brno.
Přehled - Je zajímavé zmínit se, aspoň v přehledu, o některých žácích, kteří na hrách získali nejvíce medailí:
Chlapci: Roman Kaut (5 zlatých + 1 stříbrná), Milan Meluš (4+2), Josef Jeřábek (3 + 2), Jiří Řehoř (2 + 0), Jan Růžička (1 + 3), Petr Kaut (1 + 2) a mnoho dalších s jednou medailí.
Dívky: nejúspěšnější byla Alena Weissová (4 zlaté), její sestra Irena (3 + 2), Zdenka Gregorová (2 + 2), Jana Smolíková (1 + 2), Martina Kopečná a Simona Svítková s jednou zlatou a dalších sedm dívek s medailemi za druhé nebo třetí místo.
V kolektivních sportech se naše škola vždy umisťovala v první polovině zúčastněných škol. Výsledky, které od I. do XL. ročníku v roce 2004 zpracovával Mgr. Jan Kratochvíl, jsou zveřejněny v tabulkách. Celý archiv je uložen v MŠ a ZŠ v Kyjově. Zbývající výsledky má k dispozici pan Petr Kaut.
Autoři:
Žáci 4. - 8.ročníku ZŠ + tety Mgr. Miroslava Šotová, Mgr. Eva Lacinová a Mgr. Radka Štěrbová
s laskavým přispěním a svolením p. Jana Kratochvíla a p. Radka Probošta
Fakta, dokumentaci a fotografie k tomuto dílku poskytl ze svého soukromého archivu a vzpomínek bývalý ředitel školy p. Mgr. Jan Kratochvíl.
Tým 100 let českého sportu, 27.07.2018
Další články
Zápasnice Adéla Hanzlíčková je první ambasadorkou 100 let českého sportu
Projekt 100 let českého sportu oslavuje nejen historii českého sportu u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného ...
Projekt 100 let českého sportu odstartoval
V roce 2018 slavíme 100 let od vzniku samostatného československého státu. Období od roku 1918 do letoška je ...
Příběh loga 100 let českého sportu
Projekt "100 let českého sportu" je oslavou českého sportu, jeho reprezentantů, výkonů i rekordů ...